Upadłość konsumencka a majątek małżeński
Osoby rozważające złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej mogą zastanawiać się, jak taki krok wpłynie na stosunki majątkowe w ich małżeństwie. Zagadnienie to jest dosyć skomplikowane bowiem ogłoszenie upadłości jednego z małżonków oddziałuje na drugiego w sposób zależny od ustroju, który panował w ich małżeństwie przed ogłoszeniem upadłości.
Najdonioślejsze skutki ogłoszenia upadłości jednego z małżonków mają oczywiście miejsce w przypadku gdy w małżeństwie upadłego przed ogłoszeniem upadłości obowiązywał ustrój wspólności ustawowej. Wówczas upadłość jednego z małżonków powoduje, że cały majątek małżeński objęty wspólnością ustawową wchodzi w skład masy upadłości. Wynika to z art.124 ust. 1 ustawy Prawo Upadłościowe (tj. z dnia 10 kwietnia 2024 r. (Dz.U. z 2024 r. poz. 794)) – „Pup” — który stanowi, że z dniem ogłoszenia upadłości jednego z małżonków powstaje między małżonkami rozdzielność majątkowa, cały majątek wspólny małżonków wchodzi do masy upadłości i nie jest dopuszczalny jego podział miedzy małżonkami. Majątek ten jest przeznaczany na zaspokojenie wierzycieli. Nie jest przy tym koniecznym, ażeby zgłoszony w upadłości dług był długiem wspólnym dla małżonków. O istnieniu zgłoszonego długu drugi z małżonków mógł nawet nie wiedzieć lub nie wyrażał zgody na jego zaciągnięcie. Małżonek dłużnika ponosi zatem w takim wypadku daleko idące i dotkliwe konsekwencje ogłoszenia upadłości. Taki skutek ogłoszenia upadłości konsumenckiej potwierdza dodatkowo Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 16 grudnia 2019 roku sygn. akt III CZP 7/19. Włączenie do masy upadłości całego majątku wspólnego małżonków nie dotyczy jedynie przedmiotów służących wyłącznie małżonkowi upadłego do prowadzenia działalności gospodarczej lub zawodowej, choćby były objęte majątkową wspólnością małżeńską, o ile zostały nabyte do majątku wspólnego wcześniej niż w ciągu 2 lat przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Poza majątkiem wspólnym małżonków oczywiście w skład masy upadłości wchodzi także majątek osobisty upadłego małżonka – jeśli taki posiadał. Małżonek upadłego dłużnika, w zamian za konieczność znoszenia objęcia postępowaniem upadłościowym składników majątku wspólnego oraz wyłączenia prawa podziału tego majątku, uzyskuje prawo do zgłoszenia wierzytelności pieniężnej odpowiadającej wartości jego udziału w majątku wspólnym, która jest zaspakajana w kategorii drugiej (art. 342 ust. 1 pkt 2 Pup), proporcjonalnie z innymi nieuprzywilejowanymi wierzycielami. Zwykle efektywność takiego zgłoszenia jest całkowicie iluzoryczna. W wyjątkowych wypadkach, w razie stwierdzenia złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, prowadzącego do rażącego pokrzywdzenia małżonka upadłego, nie można wykluczyć korekty niesprawiedliwych rezultatów przez skorzystanie z instytucji nadużycia prawa podmiotowego (art. 5 kc).
Biorąc pod uwagę tak daleko idące niekorzystne dla majątku skutki upadłości małżonka, ważne jest aby odpowiednio im zapobiec. Najlepszym bez wątpienia sposobem jest umowne ustanowienie rozdzielności majątkowej, która skutecznie ochroni część małżeńskiego majątku wspólnego, o ile doszło do niej co najmniej na dwa lata przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości jednego z małżonków. Jeżeli od zawarcia intercyzy do dnia złożenia wniosku o upadłość konsumencką nie minęły dwa lata, rozdzielność majątkowa (lub odpowiednie ograniczenie wspólności) będzie bezskuteczna względem późniejszej masy upadłości (w pewnym uproszczeniu, postępowanie będzie się toczyć tak, jakby umowy nie zawarto i np. wierzyciele upadłego będą zaspokajani z przedmiotów, które należałyby do majątku wspólnego, gdyby umowy nie zawarto).
Inaczej ma się sprawa w przypadku rozdzielności majątkowej ustanawianej orzeczeniem sądowym, która jest bezskuteczna w stosunku do masy upadłości, jeżeli doszło do niej w ciągu roku przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, chyba że pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej został złożony co najmniej na dwa lata przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości.
To czy rozdzielność powstała po rozwodzie będzie skuteczna z punktu widzenia ochrony majątku małżonka upadłego również zależy od tego ile czasu upłynęło od wydania wyroku orzekającego rozwód do momentu złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. W wypadku gdy do rozwodu doszło co najmniej na rok przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, przy jednoczesnym braku podziału majątku, nie ma przeszkód, aby majątek ten podzielić nawet w okresie upadłości byłego małżonka. Jeśli natomiast wniosek o upadłość konsumencką zostanie złożony wcześniej niż po upływie roku od rozwodu, wówczas także majątek wspólny małżonków będzie wchodził do masy upadłości, chyba że pozew o rozwód został złożony do sądu przynajmniej dwa lata przed złożeniem wniosku. Ustawa Pup przewiduje także, w przypadku gdy były małżonek nie wiedział o niewypłacalności upadłego w chwili powstania rozdzielności, a rozdzielność nie doprowadziła do pokrzywdzenia wierzycieli, możliwość żądania przez byłego małżonka upadłego uznania rozdzielności majątkowej za skuteczną wobec masy upadłości.
Jeżeli zatem małżonkowie zawarli wcześniej umowę ustanawiającą rozdzielność majątkową (albo ograniczyli wspólność) lub toczy się (lub toczyło) postępowanie sądowe w przedmiocie ustanowienia takiej rozdzielności, czy też rozwodu, to z perspektywy ochrony interesów drugiego małżonka może być zasadne wstrzymanie się ze złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.
Warto również pamiętać, że nawet jeśli sytuacja obojga małżonków uzasadnia ogłoszenie upadłości konsumenckiej przez każdego z nich, nie jest dopuszczalny wspólny wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. W takiej sytuacji wniosek powinien złożyć każdy z małżonków osobno, a tym do której masy upadłości wchodzi majątek wspólny, rozstrzygać będzie data oraz godzina wydania postanowienia o ogłoszeniu upadłości.
Należy pamiętać, że w razie umorzenia, ukończenia lub uchylenia postępowania w przedmiocie ogłoszenia upadłości konsumenckiej, niezależnie od tego, jaki ustrój majątkowy obowiązywał między małżonkami przed ogłoszeniem upadłości, powstaje ustrój wspólności majątkowej. Oznacza to w szczególności, że nawet w przypadku wcześniejszego (przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości) ustanowienia rozdzielności, małżonków zacznie łączyć ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej (a nie powrócą do wcześniejszej rozdzielności). Przedmioty nabyte przez małżonków podczas trwania postępowania upadłościowego będą dalej stanowiły osobisty majątek nabywcy. Wydaje się jednak, że nie ma przeszkód, aby jeszcze w czasie trwania postępowania upadłościowego zawrzeć umowę majątkową na mocy której z chwilą umorzenia, ukończenia lub uchylenia postępowania między małżonkami powstał automatycznie inny niż wspólność ustrój majątkowy.
Przed złożeniem wniosku o upadłość konsumencką warto skonsultować swoją sprawę z profesjonalistą, który przeanalizuje sytuację dłużnika oraz wskaże optymalne rozwiązania.
Agnieszka Szewczuk, adwokat
- 19 czerwca 2024