Upadłość konsumencka a alimenty
Analizując zagadnienie jak upadłość konsumencka oddziałuje na alimenty niezbędne jest rozróżnienie sytuacji gdy upadły jest dłużnikiem z tytułu zobowiązań alimentacyjnych od tej gdzie jest on wierzycielem alimentacyjnym.
Zobowiązania alimentacyjne upadłego
Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej dłużnik nadal jest zobowiązany z tytułu alimentów, zachodzą jednak istotne zmiany co do sposobu ich regulowania – w imieniu upadłego zajmuje się tym syndyk, który przejął zarząd nad majątkiem upadłego a przebieg spłat jest zależny od stanu funduszów masy upadłości.
Zaległe alimenty
W sytuacji, gdy upadły przed ogłoszeniem upadłości nie regulował alimentów, zaległość powstała z tego tytułu podlega zgłoszeniu sędziemu-komisarzowi w ramach toczącego się postępowania upadłościowego dłużnika. Po zgłoszeniu, taka wierzytelność umieszczana jest na liście wierzytelności. Jeśli przed ogłoszeniem upadłości alimenty były egzekwowane przez komornika, postępowanie egzekucyjne ulegnie umorzeniu.
Alimenty zaliczane są do pierwszej kategorii należności podlegających zaspokojeniu, co oznacza, ze mają pierwszeństwo przed innymi roszczeniami. Niemniej jednak, przed alimentami zaległymi, uzyskana kwota z majątku upadłego konsumenta zostanie najpierw przekazana na poczet kosztów postępowania i na pokrycie bieżących alimentów. Zaległe alimenty wypłacane są w ramach planu spłaty dopiero po zakończeniu postępowania upadłościowego, a więc nawet ponad rok od jego wszczęcia.
Bieżące alimenty
Alimenty przypadające za czas po ogłoszeniu upadłości nie wymagają sformalizowanego zgłoszenia, jak ma to miejsce w przypadku alimentów zaległych, a jedynie zakomunikowania syndykowi faktu ich istnienia.
Alimenty bieżące korzystają z pierwszeństwa zaspokojenia przed pozostałymi należnościami, w tym alimentami zaległym i są regulowane przez syndyka z funduszów masy upadłości już po pokryciu kosztów postępowania upadłościowego. W art. 346 ust. 2 Pup przewidziano jeszcze jedno uprzywilejowanie w tym zakresie — w razie sprzedaży nieruchomości, prawa użytkowania wieczystego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, przed zaspokojeniem wierzytelności zabezpieczonych hipoteką, zaspokaja się bieżące zobowiązania alimentacyjne ciążące na upadłym. Alimenty bieżące co do zasady jednak są zaspokajane w miarę wpływu do masy upadłości stosownych sum. Istotne przy tym jest, że w postępowaniu upadłościowym ograniczenia doznaje wysokość wypłacanych alimentów bieżących — syndyk może uiszczać na rzecz uprawnionego kwotę nie wyższą niż minimalne wynagrodzenie (od lipca 2024 r. jest to kwota około 3.260 zł) – (art. 343 ust. 2 Pup). Limity te służą zapobieżeniu praktyce zawyżania alimentów ustalonych na podstawie ugody pozasądowej, podejmowanej przez upadłych dłużników w celu przekierowania środków z masy upadłości do rodziny, z pokrzywdzeniem pozostałych wierzycieli. Pozostała część tych należności nie podlega zaspokojeniu z masy upadłości, natomiast mogą być zaspokojone z majątku upadłego, który nie wchodzi do masy upadłości.
Bieżące alimenty syndyk wypłaca w terminach ich płatności, z wynagrodzenia za pracę upadłego, może na ten cel zająć aż do 3/5 jego pensji, przy czym nie ma w tym przypadku kwoty wolnej od zajęć.
Modyfikacja wysokości alimentów na wniosek syndyka
Na podstawie art. 144 ust. 4 Pup syndyk może domagać się w sądzie modyfikacji obowiązku alimentacyjnego. Pozwala mu to na wzruszenie prawomocnych orzeczeń oraz umów, które w wielu przypadkach okazują się nieadekwatne do uzasadnionych potrzeb uprawnionego, tym samym skutkując pozorną niemożliwością realizacji przez upadłego dłużnika planu spłat.
Pozew o alimenty lub ich modyfikację
Pomimo ogłoszenia przez dłużnika upadłości konsumenckiej wierzyciel alimentacyjny pozywa o zasądzenie lub podwyższenie alimentów bezpośrednio upadłego. Jest to przewidziany w art. 144 ust. 3 Pup wyjątek od zasady, że po ogłoszeniu upadłości postępowania sądowe dotyczące masy upadłości mogą być wszczęte i prowadzone wyłącznie przez syndyka albo przeciwko niemu.
Ogłoszenie upadłości nie pozbawia także samego upadłego prawa do żądania w sądzie modyfikacji zasądzonych alimentów, jeśli jego sytuacja materialna uległa pogorszeniu. Tutaj analogicznie jak w przypadku pozwu o ich zasądzenie lub podwyższenie z pozwem do sądu musi wystąpić sam upadły, a nie syndyk.
Roszczenie do funduszu alimentacyjnego
Jeżeli stan masy upadłości nie pozwala na wypłatę alimentów, wierzyciel może ubiegać się o wypłatę alimentów z Funduszu Alimentacyjnego. Wniosek w tym przedmiocie należy złożyć w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej. Równolegle należy wykazać, że w toku postępowania upadłościowego w okresie ostatnich dwóch miesięcy nie otrzymano pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących zobowiązań alimentacyjnych.
Alimenty niezaspokojone w toku postępowania upadłościowego
Zobowiązania alimentacyjne, których nie udało się zaspokoić w toku postępowania upadłościowego, zgodnie z art. 491(21) ust. 2 Pup, nie podlegają umorzeniu tak jak większość długów upadłego po wykonaniu przez niego obowiązków określonych w planie spłaty. Zobowiązania o charakterze alimentacyjnym należą bowiem do tych kilku kategorii zobowiązań, których nie obejmuje oddłużenie w ramach upadłości. W zakresie, w którym należności alimentacyjne nie zostały zaspokojone w ramach upadłości konsumenckiej nadal należą się uprawnionemu i mogą być przez niego dochodzone po zakończeniu postępowania upadłościowego.
Wierzytelności alimentacyjne upadłego
Gdy to upadły jest osobą uprawnioną do alimentów, otrzymywane przez niego świadczenia nie podlegają zajęciu, nie wchodzą do masy upadłości i pozostają do swobodnej dyspozycji dłużnika.
Magdalena Tomala, radca prawny
- 16 września 2024