Przygotuj się na implementację przepisów dyrektywy NIS II
Do 17 października 2024 r. państwa członkowskie mają czas na implementację przepisów dyrektywy NIS II zmieniającej zasady bezpieczeństwa w organizacjach — podmiotach prawa prywatnego oraz podmiotach publicznych. Polska wdroży przedmiotowe przepisy ustawą o zmianie ustawy o krajowym systemie bezpieczeństwa oraz niektórych innych ustaw, której projekt został opublikowany w kwietniu br.
Nowe zasady cyberbezpieczeństwa
Dyrektywa NIS II zmienia przepisy dyrektywy NIS, aktu dotyczącego bezpieczeństwa sieci i systemów informatycznych. W porównaniu do dotychczasowej dyrektywy, nowelizacja rozszerza katalog podmiotów objętych przepisami.
Ustawodawca europejski wprowadza także nowe uprawnienia w zakresie egzekwowania regulacji, w tym w szczególności możliwość nakładania wysokich kar pieniężnych, sankcji karnych oraz ustanawia daleko idącą odpowiedzialności osób fizycznych kierujących organizacją.
Nowa dyrektywa ma także zapewnić zgodność przepisów dotyczących cyberbezpieczeństwa z przepisami sektorowymi, m.in. z rozporządzeniem DORA, określającym zasady zarządzania ryzykiem i cyberbezpieczeństwa podmiotów finansowych, a także podmiotów świadczących usługi na ich rzecz.
NIS II znacznie zwiększa zakres dotychczasowych obowiązków w zakresie stosowanych standardów bezpieczeństwa oraz sposobu raportowania wystąpienia naruszeń.
Tysiące podmiotów objętych stosowaniem przepisów ustawy wdrażającej przepisy NIS II zostanie obowiązanych do wprowadzenia systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji w procesach świadczenia usług. Krajowy system cyberbezpieczeństwa ma bowiem za zadanie chronić obywateli, podmioty prywatne i instytucje publiczne.
Podmioty obowiązane do stosowania przepisów NIS II
Zgodnie z projektem ustawy implementującej dyrektywę NIS II, zmianie ulega katalog podmiotów obowiązanych do stosowania przepisów ustawy. Wyodrębniono dwie grupy podmiotów:
podmioty ważne — m.in.:
- dostawcy wyszukiwarek internetowych lub internetowych platform handlowych,
- dostawcy platform społecznościowych,
- organizacje badawcze,
- przedsiębiorstwa świadczące usługi zbierania, transportu lub przetwarzania odpadów,
podmioty kluczowe — m.in.:
- podmioty lecznicze,
- podmioty produkujące podstawowe substancje farmaceutyczne i leki, hurtownie farmaceutyczne i apteki,
- dostawcy punktu wymiany ruchu internetowego,
- rejestry nazw domen najwyższego poziomu,
- dostawcy usług chmurowych, usług ośrodka przetwarzania danych,
- dostawcy sieci przetwarzania treści,
- podmioty świadczące usługi rejestracji nazw domen,
- banki, instytucje kredytowe.
Na gruncie nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, zarówno podmioty kluczowe, jak i podmioty ważne, będą musiały same ocenić podleganie przepisom ustawy oraz zarejestrować się w systemie.
Podstawowe obowiązki podmiotów kluczowych i ważnych
Podmioty kluczowe i ważne będą zobowiązane wprowadzić system zarządzania bezpieczeństwem informacji w procesach związanych ze świadczeniem usług przez te podmioty.
Do najistotniejszych obowiązków podmiotów objętych zakresem ustawy należą:
- stosowanie podejścia opartego na ryzyku,
- stosowanie nowych zasad zgłaszania incydentów do jednostek CSIRT,
- przeprowadzanie audytów bezpieczeństwa co 2 lata,
- korzystanie z systemu s 46, służącego do zgłaszania informacji o incydentach, zagrożeniach i podatnościach,
- realizowanie poleceń zabezpieczających Ministra Cyfryzacji, stanowiących reakcję na incydenty krytyczne.
Terminy
Przepisy ustawy o zmianie ustawy o krajowym systemie bezpieczeństwa oraz niektórych innych ustaw mają obowiązywać po miesiącu od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Nowe podmioty kluczowe i podmioty ważne będą musiały realizować obowiązki wynikające z w/w ustawy w ciągu 6 miesięcy od dnia spełnienia przesłanek uznania za podmiot kluczowy lub ważny. Podmioty, które na dzień wejścia w życie przepisów będą spełniać określone w nich przesłanki, wdrożą nowe obowiązki w ciągu 6 miesięcy od dnia wejścia w życie przepisów.
Joanna Górska, radca prawny
- 19 czerwca 2024