Wysokie kary umowne stanowią często kość niezgody między stronami, a nawet mogą prowadzić do patu w negocjacjach. Z drugiej strony zapewniają łatwiejsze dochodzenie roszczeń, pełnią funkcję represyjną i mobilizującą do należytego wykonania umowy.
W trakcie rozmów nt. zastrzeżonych kar umownych często pada argument dotyczący braku sensu ustanawiania ich w danej wysokości, z uwagi na ryzyko miarkowania (tj. obniżenia) kar na etapie postępowania sądowego.
Art. 484 § 2 kc przewiduje miarkowanie kary umownej przez sąd w przypadku, w którym kara jest rażąco wygórowana albo zobowiązanie zostało przez stronę w znacznym stopniu wykonane. Przepis ten ma na celu zapobieganie dysproporcjom pomiędzy wysokością kary umownej, a słusznym interesem wierzyciela (wyr. SO w Łodzi X Wydz. Gosp z dn. 15 grudnia 2017 r., X GC 726/ 17. Strony nie mogą umownie wyłączyć obowiązywania w/w regulacji.
Przepis nie określa kryteriów uznania kary za rażąco wygórowaną, a tym samym uzasadniających jej obniżenie. Sądy mają w tym zakresie dyskrecjonalność. W orzecznictwie SN podnosi się jednak konieczność zachowania ostrożności w zakresie miarkowania kar, aby zachować jej represyjny charakter (wyrok SN z dn. 9 marca 2022 r., I NSNc 220/21).
Kara umowna pełni bowiem funkcję represyjną, stymulującą oraz kompensacyjną, tj. mającą na celu pokrycie szkody strony, na której rzecz została zastrzeżona.
W orzecznictwie zasadniczo przyjęły się dwa główne kierunki oceny wysokości kary umownej jako rażąco wygórowanej. Pierwszy z nich zakłada stosunek wysokości kary umownej do wartości poniesionej przez stronę szkody, drugi- stosunek wysokości kary do kwoty zobowiązania głównego (pot. wartości umowy).
W ramach badania wysokości kary umownej, sąd bierze pod uwagę m.in. zakres i czas trwania naruszenia strony zobowiązanej do zapłaty kary, stopień jej zawinienia, istotność naruszenia, tj. naruszenie zobowiązania głównego lub zobowiązań pobocznych, relację wysokości kary do wynagrodzenia przewidzianego w umowie, wystąpienie szkody oraz jej rozmiar, przyczynienie się strony, na której rzecz kara została zastrzeżona.
Kwestia przyczynienia się strony często podnoszona jest w związku z karami zastrzeżonymi na wypadek nienależytego wykonania kontraktów IT. Wykonawcy słusznie zwracają uwagę na brak możliwości należytego wykonania umowy bez odpowiednich działań lub informacji ze strony klienta (np. brak możliwości naprawy błędu oprogramowania w czasie przewidzianym w SLA, bez szczegółowych informacji dotyczących błędu przekazanych przez klienta).
Zgodnie z przeważającym stanowiskiem doktryny, szkoda na potrzeby miarkowania kary umownej powinna być rozumiana szeroko, tj. musi uwzględniać wszystkie negatywne skutki niewykonania zobowiązania. Trudno byłoby uznać karę za rażąco wygórowaną, jeśli wysokość szkody przewyższy zastrzeżoną karę.
Zgodnie z utrwalonym stanowiskiem judykatury, nie jest możliwe miarkowanie kary do stopnia wyłączającego jej zastosowanie, z uwagi na konieczność zachowania jej represyjnego charakteru.
Co istotne, pojawiają się jednak stanowiska wskazujące na konieczność odpowiedniego sformułowania przez strony postanowień dotyczących kar umownych, aby wykazać zgodny zamiar stron w zakresie zastrzeżenia kar umownych oraz cel ich ustanowienia.
W trakcie negocjacji strony powinny mieć na uwadze precyzyjne sformułowanie przesłanek, które uprawniają do nałożenia kary umownej oraz podkreślenie jej represyjnego charakteru.
Szczególnie ważne są postanowienia dotyczące „istotnych” kar umownych, tj. zastrzeżonych w związku z tymi zobowiązaniami, których niewypełnienie będzie stanowić dla strony wysokie ryzyko i znaczną szkodę.
Podsumowując, zastrzeżenie nawet rażąco wygórowanych kar umownych nie wiąże się z ryzykiem strony, na której rzecz zostaną zastrzeżone. W przypadku miarkowania (obniżenia) kar na żądanie strony zobowiązanej do zapłaty kary, sąd obniży karę do wysokości adekwatnej, do wysokości uzasadniającej jej represyjny charakter. Utrwalona linia orzecznicza wskazuje na brak możliwości miarkowania kary w sposób prowadzący do jej wyeliminowania.
Joanna Górska, radca prawny